10 důvodů, proč milovat běhání

Plno lidí se mě ptá proč vlastně běhám, přiznávám se, že nad důvodem jsem doposud nikdy nepřemýšlela, ale uvědomuji si, že mě běh dělá šťastnou, jsem na něm závislá a ztráta fyzické aktivity na delší dobu mě opravdu děsí.

Každý člověk, který začal běhat má určitě svůj vlastí důvod, někdo chce zhubnout, někdo chce utéct každodennímu stresu či zlomenému srdci a někdo se chce prostě jen cítit a žít lépe. Jedno běžce ale zásadně spojuje a to je ten skvělý pocit z běhání a hlavně po něm. Na zamilování se do běhu není nikdy pozdě, můžete začít at’ už děláte cokoliv nebo jste v jakémkoliv věku, musíte prostě jen chtít!

1 Přináší do života štěstí

Jakmile si běh zamilujete, už nikdy nebudete chtít přestat, začne vám přinášet pocit štěstí a spokojenosti sami se sebou. Při běhu člověk zapomíná na jeho veškeré stresy a nervy, začne myslet na svojí fyzickou aktivitu a tím z hlavy dostane všechny špatné myšlenky. Je to takový únik z reality, při kterém si krásně psychicky odpočinete. Navíc je to jeden ze způsobů, jak se sblížit se svou fyzickou stránkou a následně i přijmutím sami sebe, což vede i k nárůstu sebevědomí. Dokonce studie Arkansaské univerzity z roku 2004 zjistila, že lidé, kteří cvičí se považují za sexuálně přitažlivější a mají uspokojivější sexuální život.

2 Nezabere tolik času

Běh je výhodný v tom, že si můžete jít zaběhat kdykoliv a na jak dlouho chcete, tudíž není ničím limitován. Je vhodný a přístupný pro kohokoliv, i pro ty, kteří mají málo času. Když si nestíháte jít zaběhat ráno, můžete jít klidně večer. Na příklad od většiny sportů jako je třeba tenis, basketbal, fotbal, volejbal či jiné kolektivní sporty se nemusíte s nikým domlouvat. To samé platí pro hodiny pilates, aerobiku či bosu, kde musíte být v přesný čas na přesném místě. K běhání člověk nepotřebuje ani žádné speciální sportovní pomůcky, stačí si koupit dobré běžecké boty a můžete vyrazit.

3 Spaluje spoustu kalorií

Jestliže jste se rozhodli zhubnout jsou pro to nejvhodnější aerobní aktivity, tedy takové, při kterých se pohybujete celým tělem a vaše tepová frekvence je do 75% tepového maxima. Jestliže vaše tepová frekvence přesáhne 75%, tělo si začne brát energii z jiných zdrojů a tím pádem spalování tuků bude neefektivní. Pokud přesáhnete 75% tepové frekvence není to ovšem vůbec na škodu, docela rychle se začnou zlepšovat vaše fyzické výkony a postupně zvládnete uběhnout i delší trasy za kratší čas.

4 Zpevňuje se celé tělo

Co se týče kardiovaskulárních tréninků, běh je podle mě tou nejlepší volbou. Každým krokem totiž přesouváte celou svou váhu a přitom přerušujete kontakt se zemí, je tudíž dvakrát tak efektivnější než chůze při které kontakt se zemí neztrácíte. Během neposílíte pouze jednu partii těla, ale rovnou několik, zpevňujete jím nejen dolní končetiny, jako jsou lýtka, stehna, hýždě, ale také bříško, záda a zlepší se vám celkové držení těla.

5 Posilije kosti

Často se stává, že nás při běhu začne bolet koleno, kyčel, kotník a podobně, v tu chvíli většina lidí vidí běhání jako příčinu jejich bolesti a s běháním úplně přestanou. Skutečnost je ale taková, že běháním člověk posiluje kosti, klouby, šlachy a vazy, tudíž příčina není v běhu jako takovém, ale pravděpodobně v konkrétním stylu běhu daného člověka.

6 Pomáhá se vyhnout nemocem

Je známo, že správný běžec jste až tehdy, když pro vás počasí není žádnou překážkou. Pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu za jakéhokoliv počasí pomáhá tělu se vypořádat s nepřátelskými bakteriemi a viry, vytváří si ochranu, otužuje se a posiluje imunitní systém.

7 Zlepšuje spánek

Jakákoliv fyzická aktivita na vzduchu, která vám protáhne tělo a vyčistí hlavu má příjemný vliv na kvalitu vašeho spánku. Lidé s fyzickou zátěží se většinou zbaví nespavosti, protože vyčerpají svojí energii a se skvělým pocitem třeba z naběhaných kilometrů po celém dni stráveném sezením v kanceláři mohou spokojeně usnout hned jak se zachumlají do peřin.

8 Okysličuje mozek

Při běhu máme vyšší přísun kyslíku, což prospívá našemu mozku. Ovlivňuje logické myšlení, probouzí kreativitu a zvyšuje bystrost. Lidé více brouzdají ve vlastních myšlenkách a mají čas se na zapeklité problémy kouknout i z jiných úhlů.

9 Prodlužuje život

Běžci jsou méně náchylní vůči srdečním chorobám. Běháním posilujeme dech a tím i srdce. Čím je běh náročnější, tím více prospívá srdci a cévám. Přispívá také ke snižování krevního tlaku a tím předcházíme i mozkovým příhodám a srdečním infarktů. Oddaluje příchod chronických chorob a handicapujících onemocnění (např. cukrovka, obezita, artróza). Pozitivně ovlivňuje funkce vnitřních orgánů a zlepšuje trávení.

10 Dodává životu motivaci

Jakmile se sportem začnete, začne se měnit i vaše myšlení a touhy překonávat sami sebe, více pečovat a své tělo a jíst zdravěji. Všechny tyto změny vedou k sebedisciplíně, která je pro kvalitní život velice důležitá. Naše vůle je různá, dost se mění v souvislosti s našimi prioritami. Je těžké se donutit, jít běhat za špatného počasí nebo vstávat brzy z postele, a proto musíme svou vůli trénovat abychom dosáhli výsledků, které opravdu chceme. Naše tělo i mysl to rozhodně ocení. Postupem se člověk odnaučí lenosti a bude schopen dosáhnout větších výsledků v jakékoliv sféře.

 

 

Tak na co ještě čekáte?:)

Přidejte se k nám!